Managementul integrat al cazurilor pentru a reduce riscul de recidivă și a facilita reintegrarea socială

Vineri, 22 mai 2026, la sediul Penitenciarului Baia Mare a avut loc masa rotundă dedicată unui obiectiv comun: „Managementul integrat al cazurilor pentru a reduce riscul de recidivă și a facilita reintegrarea socială”.

​Evenimentul a fost organizat de către Colegiul Național al Asistenților Sociali din România, Structura Teritorială Maramureș- Sălaj, având drept instituții colaboratoare Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca- Centrul Universitar Nord Baia Mare, Penitenciarul Baia Mare, Serviciul de Probațiune Maramureș, Serviciul de Probațiune Sălaj, Instituția Prefectului JUDEȚUL MARAMUREȘ.

Întâlnirea a reunit asistenți sociali din județele Maramureș și Sălaj, dar și studenți și masteranzi din cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare, Facultatea de Litere, Specializare ”Asistență Socială” sub coordonarea lect. univ. dr. Romana Oneț.

Principalele teme ale discuțiilor au fost:

  • Rolul probațiunii în reintegrarea socială a persoanelor care au comis infracțiuni;
  • Rolul asistentului social în cadrul penitenciarului, mai precis, în cadrul Sectorului de Reintegrare Socială;
  • Principille Norvegiene de detenție- modele de bune practici.

Studenții și masteranzii au avut ocazia de a vizita Penitenciarul Baia Mare și de a afla informații privind modelele de bune practici în asistența și integrarea socială a deținuților, experiențele asistenților sociali din penitenciar, activitățile din cadrul serviciilor de probațiune.

Întâlnirea de lucru a reprezentant un pas important în evidențierea colaborării interinstituționale în sfera reintegrării și reducerii recidivei.