NORD – perspective interdisciplinare 2026 – secțiunea Asistență socială și Științele educației

În data de 14 mai 2026, studenți și masteranzi ai programelor de studii din domeniul Asistență socială, CUNBM-UTCN, au participat la cea de-a VIII-a ediție a Sesiunii internaționale de comunicări științifice studențești „NORD – perspective interdisciplinare”, alături de studenți de la programul de licență Pedagogia învățământului primar și preșcolar, Baia Mare.

Sesiunea internațională de comunicări știinţifice studenţeşti îşi propune să încurajeze studenţii (din ciclurile de licenţă, master și doctorat) să desfăşoare activităţi de cercetare ştiinţifică şi să-şi perfecţioneze abilităţile de comunicare şi dialog.

În deschiderea oficială a evenimentului au luat cuvântul: conf. dr. Ioan Beniamin Pop cu o temă despre „NORDtalks: idei care contează”, conf. dr. Cristiana Bulgaru, care le-a vorbit studenților despre „Inteligența artificială în educație – oportunități și provocări”, dr. Florian Sălăjeanu cu tema „Între administrație, educație și comunitate” și Andrei Babici, student în anul II la Arte Plastice, care i-a antrenat pe studenți în arta magiei.

Temele abordate de studenții noștri în cadrul Secțiunii „Asistență socială. Științele educației” au făcut referire la vulnerabilități sociale majore precum abandonul copiilor, delincvența juvenilă, dizabilitatea, dar și la promovarea stării de bine în rândul studenților și conștientizarea impactului dependenței digitale asupra sănătății mintale a tinerilor.

Au participat cu comunicări la această secțiune:

  • Miruna Demian, Petruța Birt, „Abandonul copiilor în România”
  • Flaviu Muntean, Cristian Borlan, „Integrarea socială a persoanelor cu dizabilități”
  • Roxana-Ioana Soncodi, „Reintegrarea în comunitate a tinerilor delincvenți”
  • Georgiana-Maria Botiș, „Rolul asistentului social în promovarea integrării copiilor cu cerințe educaționale speciale în învățământul de masă”
  • Abigail Pop, „Sănătatea mintală a tinerilor în era digitală”
  • Timea Leleczi, „Starea de bine în mediul studențesc”

Moderatorii secțiunii au fost: lector dr. Maria Belea, lector dr. Alina Nechita, student Abigail Pop. Adresăm felicitări studenților și masteranzilor pentru originalitatea lucrărilor prezentate!